Pagrindinis Galerija Natalijos Antokolskajos knygų iliustracijų paroda „Knygos gimimas“

Natalijos Antokolskajos knygų iliustracijų paroda „Knygos gimimas“


Natalija Antokolskaja yra dailininkė, daugybės vaikų knygų iliustratorė, poeto, vertėjo ir dramaturgo Pavelo Antokolskio dukra.

1949 metais Maskvoje ji baigė 1905 m. atminimo meno mokyklos teatro skyrių. Jos mokytojai buvo V. Šestakovas ir V. Aivazianas. Natalija Antokolskaja skyrė daugiau nei 20 metų knygų iliustracijos menui.

Jos meniniu debiutu knygų grafikoje tapo žinomos lenkų rašytojos Janinos Bronevskos knygos „Skudurinės Balbisės nuotykiai“ (1956).

N. Antokolskaja rinkosi iliustruoti kūrinius, kurie buvo jai artimi. Ji apipavidalino daugybę mums visiems žinomų ir mėgstamų nuo vaikystės knygų: Dž. Rodario „Žydrosios Strėlės kelionė“ (1957), H. Falados „Pasakos“ (1959), M. Konopnickos „Nykštukai ir našlaitė Marytė“ (1962), Z. Slabo „Trys bananai, arba Petras stebuklingoje planetoje“ (1966), „Škotų liaudies pasakos ir padavimai“ (1967), „Britų pasakos“ (1969).

Iliustracijų autorė naudojo pieštukus, akvarelinius dažus ir tušą – darbų technika ir spalvų paletė buvo nusakomi literatūrinio kūrinio pobūdžio ir jo epocha. Dailininkė meistriškai komponuodavo atspalvius ir linijas. Visos jos iliustracijos yra stilistiškai individualios, kupinos humoro, fantazijos ir subtilios veikėjų interpretacijos. Iš prozininkės ir memuaristės Anos Mass atsiminimų: „Natalija Pavlovna buvo vaikų grafikė. Iš jos paveikslų žiūrėjo žavūs pasakų herojai, gimę dailininkės vaizduotėje, iš jos naivios ir šviesios pasaulėjautos“.

Literatūrinio A. Puškino muziejaus fonduose saugomos kelios dešimtys originalių N. Antokolskajos knygų iliustracijų eskizų. Piešinius muziejus perdavė autorės giminaičiai Anna ir Andrėjus Toom kartu su Pavelo Antokolskio archyvu.

Gavus gyvenančių JAV Toom šeimos leidimą, muziejus eksponuoja dalį unikalių Natalijos Antokolskajos darbų.