2019 m. rugsėjo 7 d. 15.30 val. Bažnytinio paveldo muziejuje vyks parodos „Atradimai: Markučių Šv. Barboros koplyčios fasado ikonos“ uždarymo ekskursija, kurią ves kuratorė Diana Ickovič. Įėjimas su muziejaus bilietu. Maloniai kviečiame dalyvauti!
Parodoje visuomenei pirmą kartą pristatomi neseniai Literatūrinio A. Puškino muziejaus darbuotojų atrasti unikalūs ant cinko skardos tapyti atvaizdai. Vaizdingoje Pavilnio regioninio parko vietoje – Markučiuose – įsikūręs Melnikovų-Puškinų dvaras, kuriame 1940 m. įsteigtas Literatūrinis A. Puškino muziejus. Markučių dvaro istorija prasidėjo 1867 m., kai inžinierius, generolas, geležinkelių tiesimo specialistas Aleksejus Melnikovas (1808–1879) nusipirko žemę ir ėmėsi naujo namo bei ūkinių pastatų statybos. 1875 m. dvaras kaip kraitis atiteko A. Melnikovo dukrai Varvarai (1855–1935). 1903–1906 m. Varvaros ir Grigorijaus Puškinų rūpesčiu dvaro teritorijoje buvo pastatyta Šv. Barboros koplyčia. Jos išorę puošė devynios nišose pakabintos ant cinko skardos tapytos ikonos, vaizduojančios šventuosius – Melnikovų-Puškinų šeimos globėjus. Ikonų tapymas ant skardos – ypatinga technika, kurios pavyzdžių Lietuvoje išliko labai nedaug.
Išlikusios koplyčios nuotraukos liudija, kad ikonos fasado nišose buvo iki XX a. 6-ojo dešimtmečio. Tolesnis jų likimas buvo nežinomas iki 2017 metų, kuomet septyni iš devynių atvaizdų buvo atrasti Literatūrinio A. Puškino muziejaus patalpose. Koplyčios fasado ikonas reikėjo restauruoti: jos nukentėjo ne tik nuo laiko ir oro sąlygų, bet ir nuo kulkų. Spėjama, kad į jas buvo šaudoma sovietmečiu pasityčiojant. Tyrimai parodė, kad ikonos buvo pagamintos specialiai Puškinų koplyčios Markučiuose fasadui: jų forma ir dydis tiksliai atitinka koplyčios fasado nišas, kuriose atvaizdai buvo įtvirtinti.
Daugiau informacijos apie parodą
Parodos kuratorės: Diana Ickovič, Nadežda Petrauskienė
Koordinatorės: Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, Rita Pauliukevičiūtė, Rūta Vizbaraitė-Zaborovskienė, Julija Žurina
Architektė Ieva Cicėnaitė
Dizainerė Laura Grigaliūnaitė
Ikonas restauravo UAB „Opus Optimum“
Organizatorius Bažnytinio paveldo muziejus
Partneris Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus
Rėmėjai: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija