Pagrindinis Stačiatikių cerkvės ir ikonų hagiografija

Stačiatikių cerkvės ir ikonų hagiografija


2019 m. liepos 3 d., trečiadienį, 17 val. Bažnytinio paveldo muziejuje Lietuvių kalbos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Nadežda Morozova pasakos apie stačiatikių cerkvių erdves, interjerus ir jų sakralinę prasmę. 17.30 val. religijotyrininkas Gintaras Sungaila pristatys pranešimą „Puškinų-Melnikovų šeimos globėjų ikonos: hagiografinis aspektas“. Prieš renginį, 16.40 val., kviečiame aplankyti parodą „Atradimai. Markučių Šv. Barboros koplyčios fasado ikonos“ su kuratore, Literatūrinio A. Puškino muziejaus direktore Nadežda Petrauskiene. Renginys nemokamas, maloniai kviečiame dalyvauti!

 

Dr. Nadežda Morozova paskaitoje „Stačiatikių cerkvės erdvės ir jų sakralinė prasmė“ atkreips dėmesį į Rytų krikščionių (Ortodoksų) maldos namų panašumą į katalikų bažnyčias ir tam tikrus skirtumus, atsiradusius tiek dėl architektūros stilių ypatumų, tiek dėl vidaus patalpų išdėstymo ir jų paskirties. Bus pristatoma tradicinė stačiatikių šventovės erdvės struktūra, kurią sudaro trys pagrindinės dalys: prienavis (pritvor, vienuolynų cerkvėse dažnai naudojamas ir kaip valgykla), nava, altorius (arba presbiterija). Lietuvoje gyvenančių sentikių bepopinų cerkvės neturi altoriaus ir dažniausiai primena gyvenamąjį namą su kupolu ir varpine. Taip pat bus aptariami Lietuvoje (ypač Vilniuje) įprasti cerkvių architektūros savitumai: seniausios stačiatikių bažnyčios turi ir bizantiškos architektūros bruožų, ir vakarietiškos (dažniausiai baroko ir/ar gotikos) stiliaus elementų. 

 

Antrasis vakaro pranešimas yra skirtas nušviesti Markučių Šv. Barboros koplyčios fasado ikonose pavaizduotų šventųjų pasirinkimo kontekstą. Šie šventieji – šeimos globėjai, tad ikonas lengva susieti su Varvara ir Grigorijumi Puškinais, Grigorijaus seserimi Marija, Varvaros tėvu Aleksejumi Melnikovu. Priklausomai nuo religingumo, šventųjų gyvenimai bei kultas galėjo turėti įtakos ir jų globotiniams. Šifruodamas hagiografinius simbolius, religijotyrininkas Gintaras Sungaila kalbės apie ikoną kaip apie būdą vizualiai išreikšti teologiją. Ikonos, kaip ir šventojo globėjo gyvenimas, lydi krikščionį ortodoksą visą jo gyvenimą. Šventasis globėjas ne tik meldžiasi ir užtaria globotinį, bet ir yra nuolat prisimenamas krikščioniško gyvenimo pavyzdys.

 

Daugiau informacijos apie parodą „Atradimai. Markučių Šv. Barboros koplyčios fasado ikonos“  

 

Organizatorius Bažnytinio paveldo muziejus

Partneris Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus

Rėmėjai: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

 

Daugiau informacijos: tel. 8 5 269 7800, 8 5 269 7803, el. p. muziejus@bpmuziejus.lt