Pagrindinis Renginiai Pažintis su eksponatais Markučių dvaro kėdės. Pirkinys Florencijoje

Markučių dvaro kėdės. Pirkinys Florencijoje


Tyrinėdami Markučių dvaro sąskaitų (pajamų ir išlaidų) knygas, saugomas valstybės archyve Vilniuje (Lietuvos valstybės istorijos archyvas. Fondas Nr.1031, aprašas Nr.1 ​​„Varvara Puškina, 1860-1940 m.“), muziejaus darbuotojai aptiko naujų duomenų apie kai kurių dvare esančių baldų įsigijimą.

XIX a. dokumentuose rastas įrašas, kad 1876 m. birželio 28 d. jaunoji Markučių dvaro šeimininkė Varvara Aleksejevna (gim. Melnikova) su naujagime dukra, žindyve, mama Varvara Nikolajevna ir pirmuoju vyru Vasilijumi Moškovu išvyko į kelionę po Europą. Kelionė po Vokietiją, Čekiją, Šveicariją ir Italiją užtruko beveik metus, iki pat 1877 m. gegužės 31 d.. Gegužės 19 d. išvykdama iš Florencijos į Vilnių sąskaitų knygos grynųjų pinigų išlaidų eilutėje Varvara Aleksejevna parašė „Ciampolini – už baldų ir šešių kėdžių supakavimą sumokėjome 250 lirų“. Iš šio įrašo paaiškėja, kad šešios sulankstomos kėdės, esančios Markučių dvaro valgomojo ekspozicijoje, buvo įsigytos iš žymaus XIX a. Florencijos kolekcionieriaus ir aukcionisto Vincenzo Ciampolini. Jo parduotuvė tais laikais buvo įsikūrusi Santa Maria Novella aikštėje Florencijoje. V. Ciampolini buvo sėkmingas pirklys antikvaras, kuris dažnai tarpininkaudavo atrenkant meno kūrinius muziejams ir privačioms kolekcijoms, tvarkė finansinius ir su muitine susijusius reikalus išvežant meno vertybes į kitas šalis. Pasiturintiems klientams iš Italijos, Prancūzijos, Anglijos ir Rusijos, Vincenzo Ciampolini ieškodavo prabangaus nekilnojamojo turto, kurį apstatydavo išskirtiniais baldais ir kitais prašmatniais daiktais.

Atliktas archyvinis tyrimas leidžia teigti, kad Varvara Aleksejevna savo viešnagės Florencijoje metu iš Vincenzo Ciampolinio parduotuvės įsigijo šešias Savonarolos kėdes savo Markučių dvaro valgomajam. Sulankstomų kėdžių atkaltės papuoštos Italijos miestų – Vatikano, Florencijos ir Kapolonos – herbais.

Pavadinimas Savonarolos kėdė atsirado italų politinio ir religinio veikėjo, dominikonų ordino vienuolio, San Marko vienuolyno Florencijoje abato Giralomo Savonarolos (1452-1498) dėka. Būtent jo gyvenimo laikais vienuolynuose atsirado medinės sulankstomos kėdės su raižyta nuimama atkalte, primenančios Senovės romėnų nešiojamas kėdes „sella curulis“. Savonarolos kėdės vėl tapo madingos istorizmo ir eklektikos laikotarpiu XIX a. II pusėje. Florencijos meistrų pagamintos jų kopijos 1877 m. tapo Markučių dvaro valgomojo interjero dalimi.