Pagrindinis Naujienos Markučių dvaro muziejaus atstovai dalyvavo tarptautiniame seminare

Markučių dvaro muziejaus atstovai dalyvavo tarptautiniame seminare

Markučių dvaro muziejaus atstovai dalyvavo tarptautiniame seminare

2024 m. kovo 4 d. Markučių dvaro muziejaus atstovai – direktorė Nadežda Petrauskienė ir vyr. rinkinių kuratorė Marija Konickaja – dalyvavo tarptautiniame seminare „Skambančios medinių namų paveldo istorijos“ (“Sounding the Stories of the Wooden Houses Heritage”), kuris vyko projekto „Medinių namų istorijos: Šiaurės ir Baltijos šalių istorinių būstų gyventojų žiediniai įgūdžiai ir gyvenimo būdo pasakojimai“ (“Stories of the Wooden Houses: Circular Skills and Lifestyle Narratives of the Historical Housing Inhabitants in Nordic and Baltic Countries”) rėmuose.

Seminare dalyvavo:

  • dr. Oleksandra Nenko, (Turku universitetas, Suomija);
  • Olli Joukio (Satakunta museum, Suomija);
  • Tuulikki Kiilo (Building Heritage Museum Toivo, Suomija)
  • dr. Maunu Häyrynen, (Turku universitetas, Suomija);
  • dr. Jekaterina Lavrinec (Vilnius TECH University, NVO Laimikis.lt, Lietuva);
  • Vilius Mateika (Medinės architektūros muziejus, Lietuva);
  • Viktorija Smailytė (Medinės architektūros muziejus, Lietuva);
  • Nadežda Petrauskienė (Markučių dvaro muziejus, Lietuva);
  • Marija Konickaja (Markučių dvaro muziejus, Lietuva);
  • Lisabeth Syltøy Fiske (Nordmøre Museum, Norvegija).

Seminaro metu dalyviai pristatė savo įstaigas, darbo su medinio paveldo patirtį.
Olli Joukio papasakojo Pori miesto istorija, Tuulikki Kiilo išvystė pasakojimą ir pristatė unikalų dviejų medinių rajonų išsaugojimo projektą. Pastatų paveldo muziejų Toivo (Building Heritage Museum Toivo) administruoja Satakunta muziejus. Be Toivo, tame pačiame sklype yra specialiai visuomeninei ir edukacinei reikmėms atnaujintas Korsmano namas, dar du iki 1907 m. statyti gyvenamieji pastatai ir ūkinis pastatas. Muziejaus kambariuose veikia paroda apie senų pastatų atnaujinimą, kurioje eksponuojami įvairūs atnaujinimo etapai bei renovacijos darbuose panaudotos medžiagos.

Nordmøre Museum, kuri pristatė Lisabeth Syltøy Fiske, vienija 18 muziejų savo regione (aštuoniose savivaldybėse). Muziejus yra nacionalinio muziejų tinklo dalis ir jame yra saugomos kultūros ir gamtos istorijos kolekcijos. Muziejus daug dėmesio skiria medinio paveldo priežiūrai, išsaugojimui bei populiarizavimui.

Projekte dalyvaujantys Vilniaus muziejai – Medinės miesto architektūros ir Markučių dvaro – pristatė savo pastatų istorijas bei muziejinę veiklą.

Projektas „Medinių namų istorijos: Šiaurės ir Baltijos šalių istorinių būstų gyventojų žiediniai įgūdžiai ir gyvenimo būdo pasakojimai“ (WoodiSH) renka vietines žinias ir duomenis apie medinių namų gyventojų žiedinius įgūdžius, taip prisidedant prie teigiamo poslinkio pripažinti medinės architektūros vertę ir jos indėlį į miestų biologinę įvairovę. Taip pat siekiama stiprinti organizacijų ir specialistų, turinčių patirties dirbant su mediniu paveldu, tinklą. Tyrimai atliekami trijuose mediniuose kvartaluose Poryje, Vilniuje ir Trondheime. Projektą vykdo partnerių konsorciumas: Turku universitetas, Nacionalinis universitetas ir NVO „Laimikis.Lt“ kartu su Vilniaus TECH universitetu. Asocijuoti projekto partneriai yra gyvenamųjų namų bendruomenės, muziejai (Lietuvoje – Markučių dvaro muziejus ir Medinės miesto architektūros muziejus) ir ICOMOS nacionaliniai padaliniai. WoodiSH remia Ministrų Tarybos Šiaurės šalių biologinės įvairovės grupė (Nordic Biodiversity Group of the Council of Ministers.).