Markučių dvaro muziejuje saugoma daugybė įdomių leidinių. Čia pristatome tris knygas rusų kalba, skirtas XIX a. pab. šeimininkėms.
„Naujoji dovana jaunoms šeimininkėms“ (Новый подарок молодым хозяйкам), 1871 m., išleista Maskvoje.
Tai – vienas iš daugybės legendinės Jelenos Molochovec knygos leidimų, tiesa, išleistas be autoriaus žinios. Originalus J. Molochovec receptų rinkinys „Dovana jaunai šeimininkei“ buvo išleistas 1861 metais. Šios, tapusios savo laikų bestseleriu, knygos pirmuose leidimuose autoriaus vardas buvo užšifruotas inicialais. Tuo pasinaudojo nesąžiningi leidėjai – nežymai keisdami inicialų raides ir papildydami pavadinimą naujais žodžiais, jie leisdavo receptų rinkinį didžiuliais tiražais, tačiau jo tikroji autorė į honorarą pretenduoti negalėjo. Muziejuje saugomas egzempliorius išleistas dešimčia metų vėliau už originalą ir vadinasi „Naująja dovana...“, autoriaus vardo inicialų vietoje pakeista viena, paskutinė, pavardės raidė. Iš esmės, tai yra Jelenos Molochovec veikalo sutrumpinta kompiliacija.
„Kulinarijos pradmenų mokymosi vadovas“ (Руководство к изучению основ кулинарного искусства), autorė Pelageja Aleksandrova, išleista Odesoje 1897 metais.
Tai pats pirmas išsamiausio kulinarijos vadovėlio leidimas carinėje Rusijoje. Šios knygos naujumas tame, kad ji – ne tik receptų rinkinys (nors jų čia nemažai), bet skrupulingos įvairių patiekalų ir padažų gaminimo instrukcijos. Be to, knygoje galima rasti patarimų, kaip tinkamai saugoti maistą bei kaip tinkamai elgtis su tarnais. Tai pats tikriausias kulinarijos vadovėlis, skirtas ne profesionaliems virėjams, o paprastoms namų šeimininkėms.
“Drabužių damoms sukirpimo, primatavimo ir siuvimo kursas“ (Курс кройки, примерки и шитья дамских нарядов), Sankt Peterburgas, 1886 m.
Ši nuostabi knyga buvo išleista kaip populiaraus rusiško mados žurnalo priedas. Autoriai nenurodyti. Knygos tekstas su išsamiais paaiškinimais, kaip išmatuoti, sukirpti is pasiūti pačius madingiaus drabužius, papidytas 620 piešinių. Piešiniai paimti iš prancūziškų mados žurnalų pagal tiesioginę sutartį tarp jų ir Rusijos sostinės savaitinio žurnalo „Mados žinios“ («Вестник моды») leidėjo. Ir taip pat, kaip prancūziškuose leidiniuose, visi ilgio matai duoti mums įprastais centimetrais, galima nors ir dabar imti ir pasiūti sau manto ar korsažą suknelei princesė.
Šios visos trys knygos buvo Varvaros Puškinos namų bibliotekoje, todėl visai tikėtina, kad pietūs Markučių dvare galėjo būti ruošiami pagal receptų knygas, o puošnūs apdarai nuotraukose, kuriose įamžinta gražuolė dvaro šeimininkė, galėjo būti pasiūti pagal iškarpas iš pristatytos knygos.