Pagrindinis Renginiai Markučių mezoninas Giedriaus Steponavičiaus kolekcinės kortų parodos „Turinio įvairovė: nuo pramogos iki vertybių“ atidarymas

Giedriaus Steponavičiaus kolekcinės kortų parodos „Turinio įvairovė: nuo pramogos iki vertybių“ atidarymas

skirtingų žaidimo kortų elės

„Turinio įvairovė: nuo pramogos iki vertybių“ - tai pirmoji Giedriaus Steponavičiaus rengiama kortų paroda., kurią surengti paskatino noras ištraukti kolekciją iš spintos, pasidalinti atradimais, sudominti, ir pralinksminti. Paroda jau pabuvojo Lentvaryje, Kaišiadorių, ir Lazdijų rajono bibliotekose, Kernavėje.

Giedrius Steponavičius gimė 1973 m. vasario 16 d. Telšiuose. 1996 m. jis baigė Vilniaus pedagoginį universitetą, istorijos ir politologijos specialybę, 2022 m. – Mykolo Riomerio universitete edukacinių technologijų valdymo magistro studijas. Šiuo metu dirba Trakų istorijos muziejaus Edukacinės veiklos skyriuje.

Parodoje autorius nesiekė atskleisti nei plačios geografijos, nei kultūrinių ypatumų. Pats būdamas edukatorius, labiau norėjo atskleisti pažintinę, estetinę žaidimo kortų pusę. Kaip ir daugelį kolekcionuojančių žmonių, jį žavi pažintinė, meninė ir istorinė vertė, tačiau nemažą reikšmę turėjo įsivaizduojamos, senų kortų sukauptos, jomis žaidusių žmonių emocijos.

Giedrius pasakoja, kad kortos VIII amžiuje atsirado Kinijoje, XIII a. pasiekė Europą, tikėtina, dar po šimto metų apie jas jau žinojo Lietuvoje. Tai vienas iš tų keleto žaidimų, socialinių reiškinių, kurie paplito visame pasaulyje ir sėkmingai egzistuoja iki šiol. Kortas visada stengtasi pagaminti kuo patrauklesnes, suteikiant spalvų ir puošnumo. Visais laikais, tame nedideliame skaičiuje mažų popieriaus lapelių stengiamasi perteikti kaip įmanoma daugiau reikšmės, pabrėžti labiausiai įsimintinus arba reikšmingiausius reiškinius, kultūros paminklus, asmenybes ir įvykius. Be dažniausiai pasitaikančių – vaizduojančių standartines spalvas ir figūras, gana dažnos yra suvenyrinės kortų kaladės su šalių ir miestų vaizdais, leidžiamos teminės, proginės, edukacinės ir kitokios kaladės.

Pakankamai didelis iššūkis autoriui buvo atrinkti tai, kas turi būti pateikta žiūrovams. Į parodą pateko nebūtinai rečiausios, seniausios (seniausia apie 150 m.) arba estetiškai patraukliausios, tačiau tos, kurios geriau atspindi konkretų turinio aspektą. Kadangi parodos tema – turinio įvairovė, stengtasi pateikti kiek įmanoma daugiau įvairių pavyzdžių. Iš viso pristatytos 283 kortos iš 64 skirtingų kortų kaladžių. Parodą sudaro keturiolika skirtingų temų rėmelių, kiekvienas rėmelis – kita potemė, o kiekvienoje eilėje – skirtingą kaladę „atstovaujančios“ kortos. Gal būt šitaip prarandamas turinio gylis, tačiau atsiranda galimybė pasiekti įvairovės.

Giedrius tikisi, kad pasidalindamas savo hobio dalele su parodos lankytojais, kai kam atgaivins vaikystės ar jaunystės prisiminimus, kai kam sukels nuostabą, o kažkas atras ir visiškai netikėtas prasmes. Parodos lankytojams jis linki lengvo atradimo ir (at)pažinimo džiaugsmo.

Paroda Markučių dvaro muziejuje veiks rugpjūčio 10 – 28 dienomis.

Parodos atidarymas vyks rugpjūčio 10 d. 14 val.

Nemokamas renginys.
Laisvas įėjimas.